Banner informacyjny o Narodowym Spisie Powszechnym, osoby na niebieskim tle, napis Od 1 kwietnia spisz się przez internet na spis.gov.pl

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Każda z osób podlegających spisowi może skorzystać ze spisu "na żądanie" - wystarczy zadzwonić na Infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych.

Jeżeli ktoś nie ma komputera, dostępu do Internetu lub potrzebuje pomocy by się spisać, może skorzystać bezpłatnie z udostępnionego na terenie gminy lub w Urzędzie Statystycznym w Lublinie i jego Oddziałach pomieszczenia ze stanowiskiem komputerowym umożliwiającym przeprowadzenie samospisu.

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie.

Więcej informacji o spisie można znaleźć na stronie dedykowanej Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2021. Przed wypełnieniem formularza spisowego można zapoznać się wykazem pytań do NSP 2021.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.