Powiększ zdjęcie: Pamięć o wydarzeniach w Owczarni w 1944 r.Od kilkudziesięciu lat w Kurowie, na początku maja ożywa pamięć o osiemnastu żołnierzach Armii Krajowej podstępnie zamordowanych 4 maja 1944 r. w Owczarni przez Armię Ludową, będącą zbrojnym ramieniem Polskiej Partii Robotniczej.

Powiększ zdjęcie: Pamięć o wydarzeniach w Owczarni w 1944 r.Żołnierze Armii Krajowej - uczestnicy przykrych wydarzeń z 1944r. przez lata spotykali się w Kurowie, w pierwszą niedzielę maja, by uczcić pamięć pomordowanych kolegów.

Od blisko 20 lat Wójt Gminy Kurów - Stanisław Wójcicki kontynuuje te uroczystości w dniu obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Wójt pielęgnuje pamięć tych przykrych wydarzeń również poprzez opiekę nad miejscem mordu w Owczarni. W 2008 r. przeprowadził renowację znajdującego się tam pomnika, upamiętniającego tragiczne wydarzenia.

Powiększ zdjęcie: Pomnik upamiętniający wydarzenia w Owczarni w 1944 r.3 maja 2010 r. na zaproszenie Stanisława Wójcickiego, udział w kurowskich uroczystościach wzięła rodzina Zielińskich. Pan Bogumił Zieliński jest synem zamordowanego w Owczarni por. Mieczysława Zielińskiego ps."Krych". Por. Zieliński został w końcu kwietnia 1944r. dowódcą pododdziału wydzielonego z 3 komp. PP AK "Wilki", którego zadaniem był odbiór i zabezpieczanie zrzutów. 4 maja jego pododdział miał zabezpieczać zrzut pod Ratoszynem.

Władze gminy wraz z rodziną Zielińskich po uroczystościach, udali się na cmentarz parafialny w Kurowie, gdzie znajduje się odsłonięty 29 maja 1998r. pomnik poświęcony pamięci poległych żołnierzy AK z naszej gminy. Gospodarz gminy i rodzina Zielińskich odwiedzili również Owczarnię, składając przy pomniku pomordowanych wieniec z biało- czerwonych kwiatów.

O wydarzeniach i pielęgnowaniu pamięci o tym, co stało się w Owczarni opowiedzieli: uczestnik wydarzeń- żołnierz AK- Jan Wielomski ps. "Lampart", synowie żołnierzy AK, historyk Krzysztof Boreczek i wójt Stanisław Wójcicki w programie "Historia bez patyny" w Radiu Lublin - 20 maja 2011 r.

Powiększ zdjęcie: Pomnik upamiętniający wydarzenia w Owczarni w 1944 r. Powiększ zdjęcie: Pomnik upamiętniający wydarzenia w Owczarni w 1944 r. Powiększ zdjęcie: Pomnik upamiętniający wydarzenia w Owczarni w 1944 r.