Drodzy Mieszkańcy!

Czas, z jakim dziś przyszło nam się zmierzyć, to dla nas ogromna próba odpowiedzialności za siebie i swoich najbliższych, ale także za sąsiadów, znajomych, przypadkowo spotkanych przechodniów i osób w sklepie podczas zakupów.

Przepełnia mnie duma i bardzo dziękuję, za dotychczasową postawę Waszej społecznej odpowiedzialności.

Wychodząc naprzeciw chęci posiadania przez każdego mieszkańca maseczki ochronnej wielokrotnego użytku, która po wcześniejszej sterylizacji np. wypraniu w temperaturze min. 60oC i wyprasowaniu, pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w przestrzeni publicznej, zorganizujemy w centrum Kurowa automat, w którym za symboliczną kwotę 5 zł pokrywającą wyłącznie koszty produkcji, można będzie taką maseczkę nabyć.

Każdy kto zakupi maseczkę ma pewność, że cena jest realną kwotą za jej wyprodukowanie. Została ona wykonana przez lokalnych przedsiębiorców, dzięki czemu wsparte jest utrzymanie kilkunastu miejsc pracy. Środki ochrony osobistej w tym profesjonalne maseczki zakupywane przez rząd i fundacje będą trafiać do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego gdzie dziś są najbardziej potrzebne. Środki finansowe z budżetu Gminy Kurów będą trafiać za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej do osób najbardziej potrzebujących, które w związku ze stanem epidemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Urząd Gminy Kurów zapewni bezpłatnie maseczki osobom najuboższym, korzystającym z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurowie, pracownikom sklepów, stacji paliw, lekarzom i pielęgniarkom, pracownikom poczty, listonoszom, funkcjonariuszom Policji z terenu Gminy Kurów,  którzy dla Nas wszystkich  na co dzień w tym trudnym czasie ryzykują własne zdrowie i życie, a także emerytom i rencistom, których dochód kwalifikuje ich do uzyskania pomocy ze środków OPS.

Każda z wyżej wymienionych osób, która chciałby bezpłatnie otrzymać taką maseczkę proszona jest o kontakt telefoniczny lub mailowy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kurowie tel. 81 88 11 490 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z Urzędem Gminy Kurów tel. 81 88 11 151 e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Maseczki te zostaną dostarczone w sposób bezpieczny przez pracowników gminy, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy.

Podawane informacje w mediach o akcjach typu "Maseczki dla Polski" będące obywatelskimi akcjami wsparcia mieszkańców Polski również opierają się na wydatkowaniu środków finansowych przez samorządy, sponsorów. Gmina Kurów również zgłosiła swój akces, lecz zapotrzebowanie z całej Polski sięgnęło kilkunastu milionów, a organizatorzy społecznej akcji mogą wyprodukować ok 40 tys. maseczek dziennie i uzależniają ich produkcję od wsparcia finansowego darczyńców.

Z pomocą lokalnego stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie – organizacji pożytku publicznego włączamy się w walkę z rozprzestrzenianiem się i skutkami koronawirusa. Na konto stowarzyszenia o nr 04 8732 0000 0000 0534 2000 0001 można przekazywać środki finansowe z dopiskiem "darowizna KORONAWIRUS", które zostaną wydatkowane na niezbędny sprzęt i materiały do walki z koronawirusem i pomoc osobom najuboższym z terenu Gminy Kurów pozostającym w kwarantannie lub nie mogących ze względu na stan epidemii pracować dorywczo np. w postaci paczek żywnościowych lub środków higieny. Uzbierane przez stowarzyszenie środki będą wydatkowane przy współpracy z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kurowie. Darowiznę taką można będzie odliczyć od podatku dochodowego. Rozliczenie akcji zostanie opublikowane na stronie Gminy Kurów.

Przypominam, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Kurowie koordynuje pomoc dla osób samotnych, starszych, podopiecznych i osób przebywających w kwarantannie. W przekazywaniu żywności wspierają nas Wojska Obrony Terytorialnej. W gotowości niesienia pomocy są ochotnicze straże pożarne.

Na dzień 8 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Kurów objęte kwarantanną było 33 osób. W większości powracających z zagranicy.

Pracownicy Ośrodka Zdrowia na bieżąco dzwonią do osób starszych i chorych pytając o stan zdrowia, posiadane leki i obecną sytuację. Tygodniowo przeprowadzanych jest około 320 e-porad.

Wszystkim pracownikom sklepów, stacji paliw, lekarzom i pielęgniarkom, pracownikom poczty, listonoszom, funkcjonariuszom Policji z terenu Gminy Kurów, Żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej w imieniu Nas wszystkich serdecznie dziękuję.

Liczę na to, że wspólnie będziemy walczyć o to, co w tym momencie dla Nas wszystkich jest najważniejsze, czyli nasze zdrowie!

Na nadchodzący czas świąt życzę Wam wytrwałości, zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz pogody ducha.

Wójt Gminy Kurów
Arkadiusz Małecki