Eksperci mówią wprost - otyłość jest pandemią naszych czasów. Szacuje się, że w 2035 r. na świecie będzie 4 mld osób z nadwagą lub chorobą otyłościową. W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły.
Otyłość - choroba wagi ciężkiej
Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowali raport, który szczegółowo opisuje konsekwencje i koszty leczenia otyłości z perspektywy NFZ.
Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 r. ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość. Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Szacuje się, że refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej w 2023 roku, m.in. cukrzycy typu 2, chorób woreczka żółciowego, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan czy stłuszczenia wątroby kosztowały NFZ ponad 3,8 mld złotych.
Czym jest otyłość?
Otyłość to choroba przewlekła, która oznacza nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest konsekwencją dodatniego bilansu energetycznego (więcej energii jest dostarczanej niż spalanej przez organizm).
Otyłość:
- sama nie ustępuje
- ma tendencje do nawrotów
- nieleczona postępuje i wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.
Jakie są przyczyny otyłości?
Otyłość to choroba, na którą wpływa wiele różnych czynników. Choć styl życia, taki jak dieta i aktywność fizyczna, może mieć duże znaczenie, istnieją również przyczyny niezależne od nas, które mogą prowadzić do nadwagi. Otyłość może występować z wielu powodów, a jej powstanie można przypisać czterem głównym grupom czynników:
- środowiskowe, m.in.:
- niewłaściwe nawyki żywieniowe
- niska aktywność fizyczna
- spożywanie zbyt obfitych posiłków
- przewlekły stres
- psychologiczne, m.in.:
- niska samoocena
- zastępowanie potrzeb emocjonalnych jedzeniem
- występowanie zespołu jedzenia kompulsywnego, napadowego
- depresja
- niewystarczająca ilość snu
- hormonalne, m.in.:
- zespół Cushinga
- nieleczona niedoczynność tarczycy
- niedoczynność przysadki
- niedobór hormonu wzrostu
- nadmiar androgenów u kobiet
- genetyczne:
- występowanie genu FTO.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.